Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Va anunt ca comunitatea noastra va acorda suport tehnic pentru serverele care intra in comunitate si va vom crea si redirecte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!Inregistrativa pentru a ajuta la cresterea comunitatii,fiti activi pe forum!!!!!!!!!!!
***Cautam staff cu experienta******INCEPEM CONCURSUL ANUAL 1000 POSTURI SI IEI PREMIU 10 euro***Cautam designeri pentru forum***
!!!Cautam persoana cu IP static pentru hostarea unui server de cstrike mod normal!!!

Distribuiţi | 
 

  Bara menu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Andr3y
Andr3y
Fondator
Fondator

Mesaje : 1520
puncte : 14869
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 57
Localizare : jud.Mures

 Bara menu Empty
MesajSubiect: Bara menu    Bara menu EmptySam Sept 25, 2010 11:56 pm

Am observat ca foarte multa lume este interesata si ma intreaba despre cum se poate construi un site complet cu ajutorul programului Adobe Photoshop. M-am gandit sa fac un set de tutoriale care sa ilustreze acest lucru intr-un mod cat mai detaliat.

O sa incep cu un tutorial care arata modul in care se poate construi o bara de menu pentru un site.

Pasul 1

Am inceput prin a deschide un nou fisier cu dimensiunea 600x200px. Am desenat un oval cu Rounded rectangle tool. Culoarea am ales-o eu dar puteti alege alta culoare. Invatati mult mai multe lucruri daca urmarind pasii tutorialelor incercati propriile Dvs. artificii si nu respectati pasii tutorialelor ad literam.

 Bara menu Bar1

Pasul 2

Ne vom folosi de efecte pentru a-i da acestei forme desenate un aspect cat mai profesional. Prima oara ne vom ocupa de umbra: Layer > Layer Style > Drop Shadow

Vom folosi urmatoarele setari:

 Bara menu Bar2

Iata ce am obtinut

 Bara menu Bar3

Pasul 3

Ne vom ocupa acum de Inner Shadow: Layer > Layer Style > Inner Shadow

 Bara menu Bar4

Pasul 4

Multiplica layerul obtinut

 Bara menu Bar5

Schimba Blending Mode al acestui layer, cel de deasupra, in ?Color Burn?

 Bara menu Bar6

Iata ce am obtinut

 Bara menu Bar7

Pasul 5

Cu o nuanta mai inchisa scriem componentele menu-ului. Putem face asta pe acelasi layer apasand tasta space intre optiuni. Eu am folosit insa layere diferite.

 Bara menu Bar8

Pasul 6

Vom face acum separatorul menu-ului. Selectam intre prima optiune si a doua o linie orizontala de un pixel putin mai mica decat inaltimea barei si o coloram cu o culoare mai deschisa decat cea pe care am folosit-o in text
Facem acelasi lucru in dreapta acestei linii in imediata sa apropriere cu o culoare mult mai deschisa. Multiplicam apoi aceste doua layere, puteti sa le si grupati daca doriti. Le multiplicam de cate ori avem nevoie punandu-le intre optiuni.

 Bara menu Bar9

Pasul 7

Pe un nou layer selectati un nou oval pe care il coloram cu alb ca in imaginea de mai jos

 Bara menu Bar10

Pasul 8

Scadeti opacitatea acestui layer pana obtineti efectul dorit, eu am scazut-o pana pe la 40% si mutati acest layer sub text si separatoare.

 Bara menu Bar11

Acesta este ce am obtinut. Dumneavoastra puteti alege o culoare mai inspirata si puteti incerca alte efecte asupra barei din blending options. Puteti sa ma intrebati daca aveti vreo nelamurire in legatura cu acest tutorial printr-un reply.

Tutorial by Airnike.
Sus In jos
https://andr3y.forum.st
 

Bara menu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: PhotoShop :: Utile Photoshop :: Tutoriale photoshop-
Andr3y CsComunity Top66 StatisticiPromovare Site - Top123.roTraficx.net
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente