Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Va anunt ca comunitatea noastra va acorda suport tehnic pentru serverele care intra in comunitate si va vom crea si redirecte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!Inregistrativa pentru a ajuta la cresterea comunitatii,fiti activi pe forum!!!!!!!!!!!
***Cautam staff cu experienta******INCEPEM CONCURSUL ANUAL 1000 POSTURI SI IEI PREMIU 10 euro***Cautam designeri pentru forum***
!!!Cautam persoana cu IP static pentru hostarea unui server de cstrike mod normal!!!

Distribuiţi | 
 

 Header site

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Andr3y
Andr3y
Fondator
Fondator

Mesaje : 1520
puncte : 14869
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 57
Localizare : jud.Mures

Header site Empty
MesajSubiect: Header site   Header site EmptySam Sept 25, 2010 11:24 pm

Pasul 1

Deschide un nou fisier Photoshop de dimensiunea 600x200 px

Creaza o forma care sa se incadreze in noul document cu Rounded rectangle tool si coloreaza selectia cu un gradient ca in imaginea de mai jos:
Header site Head1
Pasul 2

Selecteaza un dreptungi in partea stanga a formei si coloreaz-o cu o culoare mai deschisa. Fa la fel pentru un dreptunghi mai mic situat in josul acestuia
Header site Head2
dar cu o culoare mai inchisa:
Header site Head3
Pasul 3

Vom defini un pattern pentru primul layer creat. Deschidem un nou fisier photoshop de dimensiunea 3x3px si il marim pana la 1600%. Coloram patratelul cu 3 patratele mai
mici in felul urmator:
Header site Head5
De la Edit > Define pattern defineste pattern-ul si denumeste-l pentru a il tine minte in viitor. Inchide acest fisier

Pasul 4

Revenim acum la fisierul initial:
Layer > Layer style > Pattern overlay cu urmatoarele setari:
Header site Head6
Iata ce am obtinut:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pasul 5

Acesta este pasul in care vom adauga logo-ul creat in tutorialul precedent, vom adauga text si slogan:

Header site Head7
Pasul 6

Vom adauga o imagine in dreapta headerului. Aceasta este imaginea mea dintr-o colectie de stock photos care o am in calculator. Dvs puteti gasi imagini asemanatoare de la site-ul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iata imaginea mea
Header site Head8
Va voi invata acum cum sa decupati o imagine intr-un mod care nu este destructiv. Adaugati o masca layerului cu poza apasand pe butonul de mai jos:
Header site Head9
Selectati unealta brush in masca creata si cu negru click pe spatiile care nu va intereseaza. Veti observa ca va deveni transparent locul in care utilizati unealta brush. Puteti modifica marimea uneltei cu tastele "[" si "]" mai mica respectiv mai mare. Faceti unealta mai mica in locurile stramte si mai mare unde este mai mult loc de sters. Daca ati gresit intr-un loc inversati culorile si daca colorati cu alb pe masca in modul brush veti observa ca ce ati sters revine la locul sau. Modul in care se foloseste Layer mask face diferenta dintre un utilizator experimentat si unul incepator in Adobe Photoshop.

Dupa ce ati decupat imaginea redimensionati-o si pozitionati-o in partea dreapta a headerului. Iata ce am obtinut eu:
Header site Head10
Tutorial preluat de pe TotalStrike si facut de Airnike.
Sus In jos
https://andr3y.forum.st
 

Header site

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Lgn.malware-site.www
» Ciobani.malware-site.www
» destroy.malware-site.www
» Creaza un logo pentru site in Adobe Photoshop
» Mai multe reclame prin “Advertise on this site”
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: PhotoShop :: Utile Photoshop :: Tutoriale photoshop-
Andr3y CsComunity Top66 StatisticiPromovare Site - Top123.roTraficx.net
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente