Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Va anunt ca comunitatea noastra va acorda suport tehnic pentru serverele care intra in comunitate si va vom crea si redirecte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!Inregistrativa pentru a ajuta la cresterea comunitatii,fiti activi pe forum!!!!!!!!!!!
***Cautam staff cu experienta******INCEPEM CONCURSUL ANUAL 1000 POSTURI SI IEI PREMIU 10 euro***Cautam designeri pentru forum***
!!!Cautam persoana cu IP static pentru hostarea unui server de cstrike mod normal!!!

Distribuiţi | 
 

 3d Text

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Andr3y
Andr3y
Fondator
Fondator

Mesaje : 1520
puncte : 14870
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 57
Localizare : jud.Mures

3d Text Empty
MesajSubiect: 3d Text   3d Text EmptyMar Aug 30, 2011 12:10 am

Nivelul acestui tutorial este mediu. Nu am explicat fiecare pas. Daca aveti nelamuriri lasati reply si va voi raspunde.
In cadrul acestui tutorial voi explica doua notiuni : perspectiva si 3D.

Deci sa incepem:
1.Deschideti un nou document. Eu am ales 1200 x 800. Puteti alege ce dimensiune vreti.
2.Folosind Type Tool ( T ) scrie-ti un text. Eu ii cream o poza lui Alastair deci am textul "alastair".
Am folosit fontul Algerian / 150.

Efectul de perspectiva
1.Pentru inceput vom adauga un efect de perspectiva. Pentru asta prima data rasterizati layerul care contine textul.Click dreapta ->Rasterize Type.


3d Text 32248408

2.Fiind selectat layerul cu textul urmati calea: Edit -> Transform -> Perspective ( sau ctrl + T urmat de click-dreapta -> perspective )

3.Acum manipulati forma folosindu-va de patratelele din colt. Eu am facut asa:


3d Text 93330382

Efectul 3D

1.Duplicati layerul cu textul. Click dreapta -> Duplicate layer


3d Text 37135260

2.Acum lucrati pe copia layerului cu text ( layerul dulpicat). Alegeti o nuanta mai deschisa la culoare. Eu am folosit o nuanta mai deschisa de albastru.(prima casuta de culoare din meniul din stanga)

3.Tinand apasata tasta CTRL dati click pe imaginea layerului duplicat. Acum ar trebui sa aveti selectat tot textul.


3d Text 92423791

4.Cu textul selectat apasati Shift + F5 ( Fill ) sau urmati calea Edit -> Fill. La use alegeti Foreground color. Dati OK.

5.Acum ar trebui sa aveti o nuanta mai deschisa la text.


3d Text 19704826

6.Selectati layerul original cu textul. Tinand apasat Ctrl + Alt apasati o data pe sageata din stanga.

3d Text 97570577

7.Observati o usoara grosime a literei. Pentru a mari aceasta groisem apasati de mai multe ori Ctrl + Alt + sageata stanga. Apasati combinatia pana ajungeti la un rezultat care va satisface.

8.Acum aveti un text 3D! II puteti aplica orice efect vreti.
Exemple:


3d Text 44787801

3d Text 78380594

Sus In jos
https://andr3y.forum.st
 

3d Text

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Speed text
» DyskoLight text
» Photoshop/ Text efect
» Cum sa faci un text logo
» Tutorial reflexie text
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: PhotoShop :: Utile Photoshop :: Tutoriale photoshop-
Andr3y CsComunity Top66 StatisticiPromovare Site - Top123.roTraficx.net
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente