Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Bine ati venit pe forumul andr3y.forumclan.net ,va rugam sa va inregistrati.Va multumim!

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Va anunt ca comunitatea noastra va acorda suport tehnic pentru serverele care intra in comunitate si va vom crea si redirecte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!Inregistrativa pentru a ajuta la cresterea comunitatii,fiti activi pe forum!!!!!!!!!!!
***Cautam staff cu experienta******INCEPEM CONCURSUL ANUAL 1000 POSTURI SI IEI PREMIU 10 euro***Cautam designeri pentru forum***
!!!Cautam persoana cu IP static pentru hostarea unui server de cstrike mod normal!!!

Distribuiţi | 
 

  Confecţionarea voblerelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Andr3y
Andr3y
Fondator
Fondator

Mesaje : 1520
puncte : 14869
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 57
Localizare : jud.Mures

 Confecţionarea voblerelor Empty
MesajSubiect: Confecţionarea voblerelor    Confecţionarea voblerelor EmptyDum Aug 21, 2011 5:52 am

Constructia unui vobler de clean in 10 pasi

In urma cu cativa ani am descoperit pescuitul la voblere! Marea problema a acestui stil sunt costurile ridicate ale voblerelor! Rar se gassc voblere bune la preturi sub 10-15 lei! Si atunci cand ne cumparam cate unul parca nu e exact ce ne doream! Parca noi am fi facut ceva diferit la forma, la culoare, poate la barbeta, mai stiu eu la ce! Ei bine, costurile ridicate si nemultumirile m-au facut si pe mine sa caut o alternativa! Am cautat pe internet o bucata buna de vreme, am intrat pe forumuri si dupa un timp am cautat niste lemn de brad din care mi-am confectionat primele voblere! Aratau groazanic, culorile erau execrabile, nu aveau bataie buna (mai bine spus veneau pe recuperare ca si o rotativa), etc.
Cu timpul insa am inceput sa imi cam dau seama unde am gresit si cum se poate face in asa fel incat sa nu mai existe atatea rebuturi!
In acest articol voi incerca sa prezint pe etape, cat mai simplu, cum imi fac eu voblerele, iar langa materiale voi scrie si pretul ca sa vedem la cat se ridica pretul unui vobler „home made”
1. se ia o bucata de lemn de tei (gratuit) si un bomfaier (8 lei cu lama cu tot)


 Confecţionarea voblerelor Image242

2. se taie o bucata de circa 3-4 cm din lemnul de tei

 Confecţionarea voblerelor Image244

3. cu ajutorul unor cuttere profesionale (cel mare 15 lei cu 4 lame de rezerva din care eu am folosit pana acum 2, iar cel mic 4 lei cu 20 de lame de rezerva) se ciopleste bucata de lemn pana ii dam aproximativ forma unui vobler.

 Confecţionarea voblerelor Image245

 Confecţionarea voblerelor Image247

 Confecţionarea voblerelor Image247

4. in momentul in care credem ca l-am cioplit detul trecem la smirghel cu granulatie mare si pentru a mai lua din colturi, iar apoi la smirhel cu granulatie mica pentru finisaje (smirghel 5 lei metrul)

 Confecţionarea voblerelor Image250

5. odata finisat, trecem la pasul urmator – datul gaurilor pentru ocheti si pentru lestat (punerea plumbului). Aceasta operatie se face cu burghie de diferite marimi (un burghiu costa 50 – 70 de bani)! Pentru gaurile ochetilor folosim un burghiu mic, iar pentru lestat, unul mai mare, in functie de marimea plumbului pe care vrem sa-l folosim!
6. dupa ce am dat gaurile pentru ocheti si plumb, vom taia locul pentru barbeta cu bomfaierul! Atentie sa taiati curat si drept!


 Confecţionarea voblerelor Image253

 Confecţionarea voblerelor Image254

 Confecţionarea voblerelor Image255

 Confecţionarea voblerelor Image256

 Confecţionarea voblerelor Image258

7. pentru ocheti se foloseste sarma subtire care sa nu se oxideze in timp! Eu personal folosesc sarma de la un gard de trestie pe care il am la tara! Se taie sarma cam de 5 – 8 cm, se indoaie la mijloc si se rasuceste cu ajutorul burghiului mic. Capetele libere se prind cu un patent (7 lei)''


 Confecţionarea voblerelor Image275

 Confecţionarea voblerelor Image271

 Confecţionarea voblerelor Image272

8. lipirea se face cu poxilina (8 lei)! Pentru prepararea ei urmati instructiunile din cutie!atentie mare sa folositi destula ca sa nu se dezlipeasca ochetii de la vobler!



 Confecţionarea voblerelor Image276

9. dupa ce atasarea ochetilor si ai barbetei se lesteaza voblerul cu plumb alice sau banda, in functie de cat de mult vrem sa folosim asa incat sa fie un vobler floating, suspending sau sinking!

 Confecţionarea voblerelor Image274

 Confecţionarea voblerelor Image277

10. Barbeta se face din ceva plastic transparent (gasiti ceva pe acasa), coloratul eu il fac cu markere (2 lei buc), iar de lacuit il lacuiesc cu lac transparent de yacht (cel putin 3-4 straturi, 10 lei). Dupa ce il lasati la uscat timp de cateva zile, puteti sa atasati ancorele cu ajutorul unor inele din comert
Atentie mare la preturi, tot ceea ce am specificat aici mie imi ajung inca din iarna, mai putin poxilina!



 Confecţionarea voblerelor Image280

 Confecţionarea voblerelor Image281

Fire zbuciumate!

Articol preluat de pe Pescuitbihor
Autor Ionut Erdeli
Sus In jos
https://andr3y.forum.st
 

Confecţionarea voblerelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
»  Confecţionarea voblerelor 2
» Confectionarea voblerelor 3 (video)
»  Confectionarea voblerelor 4 (video)
» Confectionarea rotativelor - Asamblarea
» Confectionarea paletelor pentru rotative
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Sectiune pentru pescari-
Andr3y CsComunity Top66 StatisticiPromovare Site - Top123.roTraficx.net
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente